4. Nesoutěžní výsledky, výsledky na 9 jamek
Kdo může odevzdat nesoutěžní výsledek?
Nesoutěžní výsledek pro potřeby úpravy hendikepu může odevzdat pouze hráč hendikepové kategorie 3 a vyšší (tj. hendikep 11,5 a vyšší).
Na základě nesoutěžního výsledku ovšem nelze snížit hendikep hráče do hendikepové kategorie 1 nebo 2 (tj. na 11,4 a lepší)
Jsou nějaká další omezení? Kdo může být zapisovatelem?
Zapisovatelem může být libovolný hráč mající buď hendikep EGA nebo alespoň klubový hendikep (tj. i hráč s hendikepem 37 a vyšším).
Odstavec 18.5 Hendikepového řádu nicméně vyžaduje jako zapisovatele hráče s EGA hendikepem (tj. 36 a lepším). Tato formulace přetrvala z předchozí verze a v principu referuje pouze k hráčům s hendikepem EGA (tj. 36 a lepším), přičemž došlo k opomenutí klubových hendikepů (které jsou v originále řešeny jen dodatkem). V turnajích přitom hráči s klubovým hendikepem běžně hrají spolu ve zvláštní kategorii a fungují navzájem jako zapisovatelé. Navíc je tato hendikepová kategorie v našich podmínkách poměrně početná. Takže oficiální výklad ČGF je takový, že zapisovatel musí být držitelem alespoň klubového hendikepu. V příštím vydání Hendikepového řádu bude toto opraveno.
Kolik nesoutěžních výsledků mohu odevzdat?
Pokud to jeho hendikepová kategorie umožňuje, může hráč odevzdat libovolný počet nesoutěžních výsledků za rok, a to i nesoutěžních výsledků na 9 jamek. Jediné omezení je v případě nesoutěžních výsledků na 9 jamek a to limit nejvýše jednoho takového výsledku za den. Nesoutěžních výsledků na 18 jamek může hráč odevzdat za den i vícero.
Kde mohu uhrát nesoutěžní výsledek?
Jelikož je to spojeno s administrativním úkonem, závisí možnost uhrání nesoutěžního výsledku na klubu/provozovateli hřiště. Stejně tak i pro případné nesoutěžní výsledky na 9 jamek. Na některých hřištích tak nemusí být některá z uvedených možností dostupná. ČGF nicméně doporučuje umožnění nesoutěžních výsledků minimálně pro domovské členy klubu.
5. CSA, 10% klauzule pro nezvyšování
Co to je CSA?
CSA = Competition Stableford Adjustment, česky Opravný stablefordový koeficient soutěže, je metodika, jak zohlednit výkyvy hendikepových podmínek od předpokládaného normálu, ať už jde o počasí, změnu úpravy hřiště či něco jiného. CSA se vyhodnocuje pro jednotlivé soutěžní kolo na základě uhraných výsledků a může ovlivnit, jak, popřípadě jestli vůbec, budou upravovány hendikepy.
EGA doporučuje zavedení CSA. Proč ČGF CSA nezavedla?
Po nepříliš pozitivních zkušenostech s prvotním zavedením CSA a zejména vzhledem k neustálené a velmi dynamické členské základně, která tak vytváří specifické podmínky, se ČGF rozhodla CSA zatím nezavádět. Samozřejmě k tomu může v budoucnu, po vyhodnocení statisticky významného množství dat, dojít.
Náhradním mechanismem (místo CSA) chránícím hráče je 10% klauzule pro nezvyšování hendikepů. Jak se toto pravidlo aplikuje v praxi?
Toto povinné náhradní pravidlo kompenzuje situaci, kdy podmínky pro hru jsou natolik odlišné od očekávaného normálu, že započítání výsledků pro hendikepové účely by nebylo spravedlivé. Pokud v turnaji uhraje výsledek ve své ochranné zóně či lepší méně než 10% hráčů s EGA hendikepem, nedochází plošně ke zvyšování hendikepů. Je potřeba si pamatovat, že toto se týká pouze hráčů s EGA hendikepem tj. 36 a lepším. Hráči s klubovým hendikepem (37-54) nejsou zahrnuti do množiny hráčů, ze kterých se vypočítává oněch 10%, ostatně klubové hendikepy se na základě výsledků kola stejně nezvyšují. Také se to netýká nesoutěžních výsledků, ale pouze turnajových kol, ovšem při splnění minimální podmínky účasti alespoň 10 hráčů s EGA hendikepem.
V turnaji nebyla uplatněna 10% klauzule, přestože tomu tak být mělo. Jak je to možné?
Toto pravidlo je na serveru ČGF aktivní od 1. května 2007, je tudíž možné, že turnaj se uskutečnil před tímto datem. Případně není splněna některá s podmínek z předešlého odstavce (opět pozor, týká se jen hráčů s EGA hendikepem!).